Co to jest test na ustalenie ojcostwa?

 

Test ojcostwa to w skrócie badanie biochemiczne pozwalające na potwierdzenie bądź też zaprzeczenie biologicznego ojcostwa. Obecnie test DNA na ojcostwo mogą Państwo przeprowadzić w kilkudziesięciu laboratoriach, zarówno prywatnych, jak i państwowych. Koniecznym warunkiem do przeprowadzenia testu na ustalenie ojcostwa jest dobrze zachowana próbka materiału biologicznego od analizowanego dziecka oraz ojca. Może to być wymaz z policzka, ale także guma do żucia, papieros lub chusteczka higieniczna. Dostarczony materiał jest analizowany w laboratorium. Rezultat testu ojcostwa wysyła się po około dwóch tygodniach. Test na ustalenie ojcostwa można przeprowadzić zupełnie anonimowo, a personalia klientów laboratoriów są chronione.

a47e197768f7286eb6f8c30d52ffa0bf_pracownicy_laboratorium-1156-577-c

Po co robi się test ojcostwa?
Cel w zasadzie jest jeden – potwierdzenie lub zaprzeczenie, kto jest ojcem dziecka. Test ojcostwa wykonuje się także w przypadku:
– konieczności otrzymania wsparcia finansowego w postaci alimentów, pomocy socjalnej,
– wykrywania chorób występujących w rodzinie w celu umożliwienia diagnozy,
– odsunięcie własnych obaw co do biologicznego pokrewieństwa.

W Polsce coraz bardziej rozwijają się placówki medyczne, które wykonują badania ojcostwa. Aby wykonać takie badanie, trzeba kupić – tzw. wysyłkowy test genetyczny na ustalenie ojcostwa. mogą Państwo zakupić badanie w aptece lub poprzez formularz zamówienia serwisu internetowego odpowiedniego laboratorium. W otrzymanym zestawie znajdują się: pałeczki do pobrania próbek, instrukcję postępowania oraz komplet rękawiczek sterylnych. Wykonanie badania na ojcostwo jest wyjątkowo łatwe i zupełnie niebolesne.

baby_1567563c

Zazwyczaj odbywa się to to jak poniżej: wewnętrzną część jamy ustnej pocieramy szpatułką z przesyłki w celu uzyskania fragmentów błony nabłonkowej. Wymazy pobieramy zarówno od domniemanego ojca, jak i od dziecka. Aplikatory powinno się włożyć do opisanej koperty i wysłać do laboratorium. Jeżeli nie możemy pobrać próbek z policzka można wykonać badanie na ojcostwo badając na przykład smoczek czy szczoteczkę do zębów. Ekspertyzę z badania na ustalenie ojcostwa otrzymuje się w ciągu czternastu dni.

Przeczytaj także:


Jak wykonać test ojcostwa


Gdzie przeprowadza test na ojcostwo


Ile kosztuje test na ustalenie ojcostwa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s