Czym jest badanie genetyczne ojcostwa?

Badanie DNA na ojcostwo to w skrócie badanie laboratoryjne wskazujące na potwierdzenie bądź też wykluczenie biologicznego ojcostwa. Obecnie badanie DNA na ojcostwo mogą Państwo przeprowadzić w ponad trzydziestu placówkach medycznych, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Jedynym wymaganym warunkiem do przeprowadzenia testu DNA na ojcostwo jest poprawnie zdeponowana próbka DNA od diagnozowanego dziecka i domniemanego rodzica. Może to być standardowo wymaz z policzka, ale równie dobrze krew, papieros czy znaczek pocztowy. Przesłany materiał biologiczny jest analizowany w laboratorium. Końcowy wynik testu ojcostwa otrzymuje się po około dwóch tygodniach. Test DNA na ojcostwo można wykonać całkowicie anonimowo, a dane badanych są chronione.

Father Holding Newborn Infant

Po co robi się test ojcostwa?
Cel jest tylko jeden – ustalenie lub wykluczenie, kto jest rodzicem dziecka. Badanie na ojcostwo wykonuje się także w przypadku:
– potrzeby uzyskania wsparcia finansowego w postaci alimentów, dodatków socjalnych,
– pomocy w przypadku wad genetycznych celem przeprowadzenia diagnostyki,
– odsunięcie obaw co do biologicznego ojcostwa.

W Polsce coraz prężniej rozwijają się laboratoria, które przeprowadzają testy DNA na ojcostwo. Aby wykonać taką analizę, trzeba zakupić zestaw – tzw. prywatny test genetyczny na ustalenie ojcostwa. mogą Państwo zakupić test w placówce medycznej lub za pośrednictwem strony internetowej danego laboratorium. W zakupionym pakiecie znajdują się: szpatułki do pobrania materiału biologicznego, instrukcję pobrania materiału biologicznego oraz rękawiczki jednorazowe. Wykonanie badania na ustalenie ojcostwa jest łatwe i absolutnie niebolesne.

a47e197768f7286eb6f8c30d52ffa0bf_pracownicy_laboratorium-1156-577-c

Najczęściej robi się to następująco: środkową część policzka wymazujemy szpatułką z zestawu celem uzyskania komórek błony nabłonkowej. DNA pobieramy zarówno od domniemanego ojca, jak i od dziecka. Patyczki powinniśmy włożyć do opisanej koperty i dostarczyć do laboratorium. Jeżeli nie chcemy pobrać próbek z jamy ustnej możemy wykonać test na ustalenie ojcostwa przesyłając przykładowo smoczek czy też włos z cebulką. Rezultat badania na ojcostwo otrzymuje się w terminie dwóch tygodni.

Zobacz także:


Jak przeprowadzić test na ojcostwo


Gdzie przeprowadza test na ojcostwo


Ile kosztuje badanie ojcostwa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s